Targi Wydawców Katolickich
W dniach 20-23 kwietnia w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie odbędą się XXVIII Targi Wydawców Katolickich. Organizatorem tego wydarzenia jest Stowarzyszenie Wydawców Katolickich, a jego partnerem – Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum.
Ponad 120 wystawców z Polski, Ukrainy i Białorusi zaprezentuje niemal 15 tys. tytułów. Targi będą okazją do niezwykłych spotkań czytelników z książkami i ich autorami.
Program towarzyszący, na który złożą się aktywności przygotowane przez wystawców: debaty merytoryczne, spotkania autorskie w salach, namiotach i przy stoiskach wydawców, będzie liczył blisko 150 wydarzeń. Swój udział w targach i chęć spotkania z czytelnikami potwierdzili już m.in.: ks. prof. Witold Kawecki, ks. prof. Robert Skrzypczak, ks. prof. Waldemar Chrostowski, prof. Jan Żaryn, Grzegorz Górny, Joanna Bątkiewicz-Brożek, Małgorzata Terlikowska, Lidia Miś-Nowak, s. Anna Maria Pudełko AP, ks. Jerzy Jastrzębski, ks. Piotr Glas, ks. Arkadiusz Paśnik.
Przez cały okres trwania targów PandaTV zaprasza uczniów szkół podstawowych i średnich, a także pozostałych czytelników na warsztaty z kamerą i mikrofonem reporterskim pod hasłem „Wolność w mediach – dziś należy do Ciebie”. W programie zajęć znajdą się elementy takie jak: zasady i techniki przygotowania materiału i nagranie scenki/wywiadu i innych form telewizyjnych; ćwiczenia na oddychanie i przygotowujące aparat mowy do pracy z mikrofonem, praktyczne zajęcia z zakresu obsługi kamery i sprzętu do nagłośnienia.
W programie towarzyszącym targów nie zabraknie licznych pokazów filmowych produkcji z zasobów m.in. Telewizji Polskiej S.A. W tegorocznym programie filmowym TWK znajdą się filmy dokumentalne poświęcone tematyce historii politycznej Polski w XX wieku oraz historii posługi Kościoła katolickiego w Polsce w tym samym okresie. W ramach tegorocznego programu filmowego TWK znajdą się dwa długometrażowe filmy fabularne, które w ostatnim czasie gościły na ekranach polskich kin: „Święty” (piątek, godz. 16), „Prorok” (niedziela, godz. 14). Natomiast w sobotę, 23 kwietnia program filmowy w całości poświęcony będzie jubileuszowi 30-lecia istnienia TVP Polonia.
Targi uświetnią także dwie wystawy. Pierwsza z nich, pn. „Domena sacrum” (przestrzeń nad schodami ruchomymi) dedykowana będzie idei przedstawienia historii i tradycji chrześcijaństwa przez pryzmat interpretacji malarskiej, na przykładzie wizerunku Maryi. Natomiast w jednej ze stancji zlokalizowanych w Arkadach Kubickiego będzie można zapoznać się z wystawą „Pacem in Terris. Wielka Karta Pokoju” przygotowaną przez Centrum Myśli Prymasa Wyszyńskiego oraz Civitas Christiana Lublin. Wystawa upamiętnia rocznicę 60-lecia wydania encykliki „Pacem in Terris” Jana XXIII – Papieża Pokoju.
W tym roku przypada 26. edycja konkursu o Nagrodę Stowarzyszenia Wydawców Katolickich FENIKS. To jedyna ogólnopolska nagroda dedykowana publikacjom o tematyce religijnej i katolickiej, która od ponad dwóch dekad dokumentuje dorobek edytorskich wydawnictw publikujących szeroko rozumianą produkcję wydawniczą o tematyce religijnej, jednocześnie tworząc i dyktując czytelnicze trendy wielomilionowej publiczności. W ramach 19 konkursowych kategorii („seria wydawnicza”, „literacka”, „nauki kościelne”, „edytor”, „edytorstwo-album” „książka dla dzieci”, „książka dla młodzieży”, „Kościół wobec współczesności”, „książka autora zagranicznego”, „historia”, „historia-Niepodległa”, „duchowość”, „publicystyka religijna”, „eseistyka”, „świadectwo”, „multimedia”, „muzyka chrześcijańska – współczesna”, „muzyka chrześcijańska – klasyczna” „tłumacz”) uhonorowane zostaną najbardziej wartościowe publikacje wydane w roku 2022, zgłoszone przez kilkadziesiąt podmiotów wydawniczych. Ogłoszenie wyników konkursu o Nagrodę Feniks nastąpi podczas uroczystości otwarcia Targów, a gala wręczenia Nagrody odbędzie w sobotę 22 kwietnia w katedrze Diecezji Warszawsko-Praskiej pw. św. Floriana i św. Michała Archanioła (godz. 19.30, ul. Floriańska 3).
Szczegółowy program dostępny jest na stronie www.swk.pl oraz Targi Wydawców Katolickich | Facebook.
Czas trwania Targów:
20 kwietnia 2023 r. – 10.00 – 18.30
21 kwietnia 2023 r. – 10.00 – 18.30
22 kwietnia 2023 r. – 10.00 – 18.30
23 kwietnia 2023 r. – 10.00 – 17.30
Wstęp na Targi
Dzieci i młodzież w wieku 8-18 lat, emeryci i renciści – 1 zł
Dorośli – 3 zł
Bilet rodzinny (Rodzice z dziećmi do 18 lat) – 5 zł
Karnet na wszystkie dni targowe – 6 zł
Wstęp wolny (bezpłatny) na Targi: Bibliotekarze i księgarze – po wypełnieniu formularza rejestracyjnego
Dziennikarze za okazaniem legitymacji prasowej
Dzieci do lat 7 wyłącznie (pod opieką dorosłych).