Targi Książki w Katowicach
Ponad 160 wystawców z całej Polski zaprezentuje swoją ofertę na Targach Książki w Katowicach, które odbędą się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w terminie od 4 do 6 listopada. Na odwiedzających czekają książkowe premiery i bestsellery, spotkania z autorami, warsztaty, dyskusje, wymiana książek oraz atrakcje dla dzieci. Łącznie zaplanowano ponad 200 wydarzeń. Wstęp na targi jest bezpłatny.
Przez trzy dni w Międzynarodowym Centrum Kongresowym na trzech scenach jednocześnie odbywać się będą spotkania autorskie panele i debaty, a przy stoiskach będzie można zdobyć autografy swoich ulubionych pisarzy. W tym roku udział w Targach Książki w Katowicach zapowiedziało wielu znanych i lubianych autorów, a wśród nich m.in.: prof. Jerzy Bralczyk, Zbigniew Rokita, Marek Krajewski, Maciej Siembieda, Katarzyna Bonda, Robert Małecki, Anna Kańtoch, Ryszard Ćwirlej, Sylwia Chutnik, Adam Wajrak, Jarosław Kurski, Nina Majewska-Brown, Joanna Mokosa, Barbara Kosmowska, Anna Malinowska, Jakub Nowak, Piotr W. Fuglewicz, Marta Kisiel, Aneta Jadowska, Bartosz Szczygielski, Przemysław Żarski, Małgorzata Starosta, Izabela Janiszewska, Anna Górna, Joanna Jax, Katarzyna Barlińska vel „Pizgacz”, Marta Łabęcka i Monika Rutka, a także Sara i Wikuś oraz Przemek Corso i Marcelina. Spotkania na scenach poprowadzą: Jerzy Kisielewski, Szymon Kloska i Adam Szaja. Wybrane spotkania będą transmitowane za pośrednictwem kanałów Fundacji Historia i Kultura w mediach społecznościowych.
Szczególne miejsce w programie Targów zajmą spotkania i prezentacje ukraińskich wydawców, autorów i ich książek. Odbędą się spotkania wokół książek dla dzieci, prozy dla dorosłych, poezji, panele o literaturze w czasie wojny oraz o tym, jak o wojnie rozmawiać z dziećmi. Ukraińskich autorki i autorów można będzie spotkać na stoisku nr 16 oraz na scenie (Forum 2 w sobotę i niedzielę).
Biblioteka Śląska, będąca partnerem merytorycznym Targów, przygotowała wydarzenia jubileuszowe zorganizowane z okazji swojego 100-lecia. W programie Targów znalazły się: rozmowa wokół nowego tłumaczenia „Lizystraty” Arystofanesa z udziałem Olgi Śmiechowicz – tłumaczki, Moniki Glosowitz, Zbigniewa Kadłubka i Jana Barona oraz spotkanie z Januszem Radwańskim, tłumaczem książki „Радіо «Війна». Radio «Wojna»” Daryny Hładun (prowadzenie Jakub Pszoniak). W ramach Śląskiej Akademii Komiksu odbędzie się spotkanie z Markiem Turkiem i Tomaszem Kontnym – twórcami Wydziału 7 oraz rysownikami Łukaszem Godlewskim i Krzysztofem Budziejewskim (prowadzenie Matylda Sęk-Iwanek i Wacław Forajter), odbędzie się także spotkanie z Karoliną i Piotrem Jakoweńko, autorami książki „Pamięć pogranicza. Opowieści o żydowskim życiu i Zagładzie na Górnym Śląsku i Zagłębiu Dąbrowskim” (prowadzenie Anna Dudzińska). Nie zabraknie też innych spotkań o tematyce śląskiej.
Zapraszamy na premierowe spotkanie ze Zbigniewem Rokitą i Grzegorzem Kulikiem wokół śląskiego przekładu książki „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku” (Wydawnictwo Czarne). Podczas Targów Sabina Waszut i Monika Kassner przedstawią swój subiektywny ranking dziesięciu książek o Śląsku, które warto przeczytać; o promocji i rozwoju śląszczyzny opowiedzą tłumacze Mirosław Syniawa i Rafał Szyma, a Piotr W. Fuglewicz przybliży swoją najnowszą książkę „Cokoły przechodnie. Życiorysy z pogranicza” (Sonia Draga), będącą zbiorem biogramów mniej znanych Ślązaków i postaci związanych z tym regionem, żyjących i działających w XIX i XX wieku, często zapomnianych bądź świadomie wymazanych z kart historii. Spotkamy się też z Anną Malinowską, autorką wydanego w 2022 roku zbioru reportaży „Od Katowic idzie słońce” (Wydawnictwo Czarne).
Niewątpliwą atrakcją Targów będzie ciekawy program dla najmłodszych i nieco starszych czytelników. Organizatorzy zapraszają na przedpremierowe spotkanie z Waldemarem Cichoniem wokół książki „Witajcie w Wynalazkowie” (Wydawnictwo Żwakowskie) oraz z Marceliną i Przemkiem Corso i ich opowiadaniami dla dzieci „Opowieści z Białej Doliny” (SQN). Na scenie zagoszczą także Sara i Wikuś wraz z rodzicami znani z kanału na YT „Zaczarowany świat Sary”. Na dzieci i młodzież czekają też warsztaty typograficzne o tym, jak się robi książkę, czy rodzinne czytanie bajek. Wszyscy i duzi i mali będą mogli też w trakcie Targów wykonać swój własny Ex Libris.
Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach
plac Sławika i Antalla 1, wejście od ul. Olimpijskiej
4-6 listopada 2022 r.
piątek w godz. 11.00-19.00
sobota w godz. 10.30-19.00
niedziela w godz. 10.30-17.00
źródło: rynek-ksiazki.pl