Ruszyła 5. edycja Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius
Tegoroczna edycja Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius oraz towarzyszącej mu Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej SILESIUS z uwagi na pandemię jest wyjątkowa. Pierwszy raz w historii impreza odbywa się jesienią, pierwszy raz również nagroda Silesius łączy się z Literacką Nagrodą Europy Środkowej ANGELUS. Festiwal potrwa od 12 do 18 października.
Festiwal Silesius wszedł w tym roku do programu Jesieni we Wrocławiu Mieście Literatury, inicjatywy związanej z kumulacją ważnych wydarzeń literackich w mieście oraz obchodami rocznicy Nagrody Nobla dla Olgi Tokarczuk. W trakcie Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius zaplanowano debaty z udziałem poetek i poetów nominowanych do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej SILESIUS (czwartek i piątek), głośne czytania w przestrzeni miejskiej czy Turniej jednego wiersza im. Rafała Wojaczka (czwartek i piątek).
Liczba miejsc dla publiczności w klubie Proza (Przejście Garncarskie 2) będzie ograniczona zgodnie z obowiązującymi przepisami. By jednak umożliwić jak najliczniejszej publiczności udział w festiwalu, wszystkie spotkania będą transmitowane m.in. na kanałach facebookowych Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej SILESIUS i Wrocławskiego Domu Literatury. Dodatkowo w klubie Proza (Przejście Garncarskie 2) działa ogrzewany i zadaszony ogródek, w którym na dużym ekranie również można oglądać na żywo transmisję z wydarzenia.
Wśród gości festiwalu będą m.in.: Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki, Serhij Żadan (łączenie online), Bohdan Zadura (łączenie online), Justyna Bargielska, Tomasz Bąk, Piotr Florczyk, Konrad Góra, Joanna Łańcucka, Joanna Lewandowska, Kasper Pfeifer, Jakub Pszoniak, Jakub Kornhauser, Zofia Bałdyga, Aneta Kamińska, Adam Pomorski, Małgorzata Lebda, Joanna Bednarek, Anita Jarzyna, Anna Kałuża, Piotr Janicki, Adam Kaczanowski, a także Joanna Bociąg, Patrycja Sikora i Justyna Kulikowska. Z Czech do Wrocławia przyjadą natomiast: Anna Beata Háblová, Marie Iljašenko, Olga Stehlíková. Można będzie także zobaczyć czytanie sceniczne fragmentów sztuk Anny Saavedry i Tomáša Vůjtka z udziałem autorów, w reżyserii Katarzyny Dudzic-Grabińskiej.
Od poniedziałku do czwartku oraz w sobotę można będzie posłuchać głośnego czytania poezji w Przejściu Garncarskim w wykonaniu aktorek i aktorów z Teatru Polskiego w podziemiu. Poezję Miłosza przeczyta Igor Kujawski (12.10, 16.00), „wiersze bez nienawiści” – Michał Opaliński (13.10, 16.30), utwory Zuzanny Ginczanki – Halina Rasiakówna (14.10, 16.30), wiersze Anny Świrszczyńskiej – Janka Woźnicka (15.10, 16.30), a poezję Eugeniusza Tkaczyszyn-Dyckiego – Marta Zięba (17.10, 12.00).
Silesiusa za całokształt pracy twórczej oraz nagrodę w wysokości 100 tysięcy złotych w tym roku otrzyma Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki, z którym czytelnicy będą mieli okazję spotkać się w sobotę 17 października w Klubie
Więcej informacji o 5. Międzynarodowym Festiwalu Poezji Silesius oraz szczegółowy program znaleźć można na stronie Festiwalu: http://silesius.wroclaw.pl/festiwal/