Re: cenzje i Re: sentymenty
Ulegając własnej przekornej naturze i pragnąc odróżnić się od koleżanek i kolegów z głównego terytorium Wyspy recenzujących literackie nowości, my ludzie z Cypla postanowiliśmy zająć się książkami, których w księgarni, ani Empiku nie uświadczysz (co najwyżej w antykwariacie) i których zdobycie stawia przed Tobą nie lada wyzwanie drogi Czytelniku.
Dziś, zgodnie z fotograficznym szaleństwem, który opanował skrawek naszego wyspiarskiego lądu prezentujemy:
„Poradnik majsterkowicza fotografa”
autorstwa Alfreda Kunz, Dietmara Samplawskyego
Tłumaczył z jęz. niemieckiego dr inż Bogusław Woźniakowski
Wydawnictwa Naukowo-Techniczne Warszawa 1979
Jeśli skonstruowałeś aparat fotograficzny z puszki po napoju, zrobiłeś nim zdjęcie i teraz zastanawiasz się, co począć z negatywem radzę zajrzeć do „Poradnika majsterkowicza fotografa” – książki która, krok po kroku, objaśni jak własnoręcznie wykonać wszelkie urządzenia niezbędne do jego obróbki.
Dowiesz się więc jak urządzić ciemnię, skonstruować uchwyt pistoletowy, wyzwalacz zdalny, powiększalnik lub przeglądarkę lupową.
Tym, którzy wykonawszy kamerę otworkową, zapalili się do własnoręcznej produkcji aparatów polecam rozdział pod wdzięcznym tytułem „Urządzenia stereoskopowe” w którym opisano m. in. jak zrobić prosty stereoskopowy aparat fotograficzny; zaś ci, którzy wolą poprzestać na przeróbkach posiadanych już urządzeń dowiedzą się jak przebudować celownik z pryzmatem i światłochron w aparacie Praktica FX 1/38.
Wszyscy, którzy pragną doskonalić swój kunszt fotograficzny będą mieli okazję poznać zależność, która „określa warunek uzyskania naturalnej perspektywy obrazu”, a mianowicie dowiedzieć się, że „przy wykonywaniu normalnych zdjęć (ze względu na to, że << g) w przybliżeniu bA=FA (gdzie fA oznacza ogniskową obiektywu aparatu fotograficznego (…)), dlatego z dostateczną dokładnością można przyjąć, że z= β · fA.”
Twórcy i redaktorzy nie zapomnieli o bezpieczeństwie potencjalnego majsterkowicza. Zatem drogi Cyplisto pamiętaj o tym, że „Przed przystąpieniem do wykonania opisanych w niniejszej książce przyrządów elektrycznych, czytelnik powinien zapoznać się z zarządzeniami i przepisami bhp obowiązującymi w Polsce zawartymi w rozporządzeniach Ministra Górnictwa i Energetyki opublikowanymi w Dz. U. Nr 12 z dn. 3.04.1974 r. poz. 72.”
Dorota Suwalska