Pierwszy tegoroczny numer Wyspy
Ukazał się nowy zeszyt „Kwartalnika Literackiego Wyspa”, opatrzony numerem 1/2022 – na razie w wersji elektronicznej, wersja papierowa już wkrótce. Najnowszy numer otwiera „Słowo od redaktora”. Piotr Dobrołęcki pisze o początkach czasopisma, które w tym roku świętuje jubileusz piętnastolecia!
Ale nie w głowie nam świętowanie, gdy w Ukrainie trwa wojna, Brutalna napaść zbrojna na niezawisłe państwo jest niedopuszczalna i musi być potępiona. Nasi autorzy głęboko poruszeni brutalną rosyjską inwazją na naszych wschodnich sąsiadów odnoszą się w swoich tekstach do aktualnej sytuacji.
W tym wydaniu przeczytać można przejmujące wiersze Jarosława Mikołajewskiego, Józefa Barana, Zbigniewa Dmitrocy, tekst Marka Ławrynowicza i felieton Piotra Wojciechowskiego.
Ilustracje do tego numeru otrzymaliśmy od Marka Chaczyka, który od ponad 40 lat zajmuje się rysunkiem, grafiką prasową i książkową, ilustracją, plakatem, a także pisze teksty o sztuce. „I choć artysta czerpie z surrealizmu nieobcemu takim artystom jak np. Roland Topor czy Salvador Dali lub z symbolizmu jak u Aubreya Beardsleya, to zachowuje swój charakterystyczny ‘chaczykowy’ styl. Może dlatego, że jako twórca często sięga też do estetyki rysunków dziecięcych lub wziętych z teki prymitywistów? Rozpoznawalna kreska nie jest jednak u Chaczyka jednorodna. Bywa gruba, jakby malowana impastowo pędzlem do ścian, a bywa też cienka, jakby muśnięta piórkiem czy rysikiem” – wskazuje Małgorzata Karolina Piekarska w “Galerii na Wyspie”.
Bardzo się cieszymy, że do naszego składu autorskiego dołączył Marcin Wroński, pisarz, dramaturg, scenarzysta, trener kreatywnego pisania, autor słuchowisk, piosenek, tekstów kabaretowych, opowiadań, felietonów i esejów, któremu największą sławę przyniósł cykl kryminałów retro z komisarzem Zygą Maciejewskim (2007–2018), tłumaczonych również na języki rosyjski i francuski. W tym numerze zamieszczamy opowiadanie z cyklu „Śledztwa Herberta Szadena”.
W numerze znajdziecie Państwo utwory: Ewy Pobłockiej, Aleksandry Domańskiej, Piotra Milewskiego, fragment powieści Wacława Holewińskiego, eseje Leszka Szarugi, Wojciecha Kaliszewskiego, Macieja Pitali i Krzysztofa Jana Drozdowskiego i wspomnienie o Mieczysławie Machnickim autorstwa Krzysztofa Lisowskiego.
W dziale poezji polecamy wiersze Anny Nasiłowskiej, Anny Frajlich i Jerzego Rogowskiego.
Nie zabrakło oczywiście stałych felietonistów: Mirosława Bańko, Karola Maliszewskiego i Jana Zielińskiego.