Festiwal Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie
Jubileuszowa, dziesiąta edycja Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie odbywać się będzie od 4 do 10 sierpnia.
Patronem tegorocznej edycji Festiwalu jest Julian Przyboś, który mówił, że poeta to robotnik, którego rzemiosłem jest Słowo. Sam w swojej poezji realizował hasło: „minimum słów, maksimum treści”. W ramach pasma patrona odbędą się spotkania ze znawcami i badaczami jego twórczości, ale też zaplanowano rozmowy z trzema córkami Przybosia: Wandą, Julią i Utą.
W tym roku organizatorzy Festiwalu zapraszają na nowa odsłonę spotkań autorskich „Po sąsiedzku”, do udziału w których zaprasza kuratorka tego cyklu, Grażyna Lutosławska: – Żyjemy po sąsiedzku. Dzielą nas ściany, mile, kilometry, języki, pochodzenie i obyczaje. Różnią poglądy, definicje, stany skupienia, gatunki (nie tylko literackie). Ze świadomością miejsca, w którym się spotykamy, i czasu, w którym żyjemy, będziemy przyglądać się słowom, zwierzętom i roślinom. Z nadzieją, że literatura może wesprzeć nas w przemyśleniu naszych relacji sąsiedzkich na nowo.
W paśmie spotkań „Po sąsiedzku” zaplanowano spotkania z autorami z wielu przestrzeni – ich wspólny mianownik to bycie w sąsiedztwie. Na festiwalowej scenie będą twórcy z sąsiedniej Białorusi i Ukrainy, będzie też miedzy innymi o twórczości sąsiada z Węgier. Nie zabraknie rozmów o sąsiedztwie polsko–żydowskim. To także spotkania poświęcone tematom bardzo aktualnym, na które wciąż szukamy odpowiedzi i które są z nami w niezmiennym sąsiedztwie.
Tegoroczne “pasmo językowe” Festiwalu poświęcone będzie językowi sztuki. – Wymyślając ten temat, czułem się trochę jak barbarzyńca w ogrodzie, bo nie do końca na sztuce się znam, ale zaprosiłem wybitnych znawców sztuki: prowadzących jak i gości pasma. To będą rozmowy o języku architektury, malarstwa, rzeźby, teatru, filmu i fotografii. Zakończymy pasmo rozmową o nowoczesności, do której chcemy, żeby język był włączony – chodzi o media i sztukę cyfrową. Mamy nadzieję, że znajdziecie tam Państwo dużo pięknej polszczyzny i dużo wiedzy o języku z przestrzeni estetyki – mówi prof. Paweł Nowak – kurator pasma językowego.
W tym roku organizatorzy mają też nową propozycję: pasmo poświęcone rozmowom o ogrodach, kuratorem tego pasma jest Robert Podsiadło.
W ramach festiwalu 7 sierpnia odbędzie się prapremiera monodramu „Kochany, najukochańszy…” na podstawie powieści Wiesława Myśliwskiego „Ostatnie rozdanie” w reżyserii Magdy Umer i wykonaniu Grażyny Barszczewskiej z gościnnym udziałem Andrzeja Seweryna.
Podczas Festiwalu poznamy laureata Nagrody „Człowiek Słowa”.