Festiwal Słowa im. Jerzego Pilcha „Granatowe Góry”
W dniach 29 maja–1 czerwca w Wiśle odbędzie się 5. edycja Festiwalu “Granatowe Góry”. Wydarzenie to jest największym festiwalem literackim na Śląsku. Od tego roku Festiwal organizowany jest przez Dom Pracy Twórczej im. Jerzego Pilcha w Wiśle, nowopowstałą, samorządową instytucję kultury, prowadzoną wspólnie przez dwóch organizatorów, tj. Miasto Wisła i Województwo Śląskie. Hasłem przewodnim tegorocznego festiwalu jest „Prawda (nie) wyzwala”.
W spotkaniach z fanami literatury weźmie udział blisko setka autorów i autorów, odbędzie się kilkadziesiąt spotkań autorskich, spacerów, dyskusji i wydarzeń dodatkowych. Uczestnicy będą mogli wziąć udział w spacerach przyrodniczych po Wiśle, w programie są też nocne słuchowiska z Radiem Katowice, projekcja filmu dokumentalnego, koncert Spiętego czy speed dating z pisarzami – formuła krótkich i osobistych spotkań z pisarzami i pisarkami, która zostanie zorganizowana na wiślańskim rynku w sobotę wieczorem.
Uczestników festiwalu czekają również spotkania wokół twórczości i życia samego Jerzego Pilcha. Nowym punktem programu jest w tym roku ścieżka tematyczna o nazwie „Źródłosłów”, w której goście rozmawiać będą między innymi o językach i gwarach.
Swoje stałe miejsce na festiwalu mają również najmłodsi czytelnicy, dla których organizatorzy przygotowali osobną scenę – Granatowe Pagórki, z dużą ilością spotkań z twórcami literatury dziecięcej, warsztatami i wieloma innymi działaniami.
Szczególnym wydarzeniem, które odbędzie się 29 maja w wiślańskim amfiteatrze, będzie koncert Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk pn. Pilch/Hadyna, poświęcony dwóm wybitnym twórcom, których życie związane było z Wisłą. W tym samym dniu odsłonięty zostanie mural upamiętniający Jerzego Pilcha.
W piątek, 30 maja, czyli w drugim dniu festiwalu, miłośnicy literatury będą mogli dotrzeć do Wisły wyjątkowym składem Kolei Śląskim. Na pokładzie pociągu Kolei Śląskich zagości Filip Springer, autor książek poświęconych przestrzeni i architekturze. Koleje Śląskie przygotowały pulę promocyjnych biletów za 1 zł, można je kupować tylko w aplikacji Kaeśka. Na piątkowy przejazd z autorem Filipem Springerem pasażerowie mogą kupić w sumie 50 biletów. Na każdy kolejny kurs, zarówno do, jak i z Wisły, pula promocyjnych biletów jest ograniczona do 20 na przejazd. Kupujący będą musieli podać w Kaeśce specjalny kod.