Jubileuszowe Narodowe Czytanie
4 września odbędzie się 10. jubileuszowa edycja Narodowego Czytania. Tegoroczna lektura to dramat “Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. Centralna uroczystość z udziałem Pary Prezydenckiej odbędzie się w godz. 12–15 w Ogrodzie Saskim w Warszawie.
Podczas wspólnego czytania “Moralności Pani Dulskiej” z udziałem Prezydenta Andrzeja Dudy i jego małżonki Agaty Kornhauser-Dudy na scenie w Ogrodzie Saskim wystąpią artyści, a trzy aktorki wcielą się w postać tytułowej bohaterki. W każdym z trzech aktów poznamy inną odsłonę Anieli Dulskiej w interpretacji: Grażyny Barszczewskiej, Edyty Jungowskiej i Anny Dereszowskiej.
Całość wyreżyserował Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia.
Wydarzenie będzie na żywo transmitowane w internecie: na oficjalnej stronie Prezydenta RP, na kanałach NCK oraz na portalu Polskiego Radia SA.
Narodowe Czytanie organizowane jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Akcja została zainicjowana wspólną lekturą “Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Głównym celem Narodowego Czytania jest promocja czytelnictwa jako podstawowej formy kontaktu z kulturą, propagowanie dzieł polskiej literatury oraz wzmacnianie kulturowej i narodowej wspólnoty Polaków poprzez dobór kanonicznych utworów oraz ich prezentację w atrakcyjnej oprawie artystycznej.
Ze względu na obostrzenia pandemiczne w głównym wydarzeniu w Ogrodzie Saskim weźmie udział ograniczona liczba osób, które uprzednio zarejestrowały się.
Wydarzeniem towarzyszącym tegorocznej edycji Narodowego Czytania jest wystawa “Dulska na scenie”, którą będzie można oglądać w dniach 26 sierpnia – 19 września w Kordegardzie. Galerii Narodowego Centrum Kultury. Wystawa prezentować będzie dzieje sceniczne dramatu, począwszy od krakowskiej prapremiery z 1906 roku po realizacje teatralne z XXI wieku, włącznie z ostatnią warszawską inscenizacją z 2011 roku. Afisze, programy, fotografie i karykatury przypomną nam blisko 20 najważniejszych przedstawień najpopularniejszego dramatu Zapolskiej. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Muzeum Teatralnego Teatru Wielkiego Opery Narodowej, Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk, Instytutu Teatralnego im. Raszewskiego oraz Teatru Ateneum w Warszawie.