7. Festiwal Literatury Przeczytani
Od 23 do 27 marca odbędzie się 7. Festiwal Literatury Przeczytani. To festiwal literacki z niespotykaną formułą – program tworzony jest w całości przez nastolatków z bydgoskich liceów, którzy sami wybierają i zapraszają do udziału w nim pisarzy. Festiwal po raz pierwszy będzie miał odsłonę online, w ramach której zaprezentowane zostaną filmy z bohaterami 7. edycji.
Festiwal Przeczytani przedstawia autorów, których wybierają młodzi i zaangażowani czytelnicy – to ich perspektywa, wrażliwość i zainteresowania pokazują autorów w oryginalnym i wyjątkowym ujęciu. To właśnie ci młodzi czytelnicy tworzą program wydarzenia i prowadzą bądź współprowadzą spotkania.
W tym roku w ramach festiwalu odbędą się następujące spotkania:
- z Małgorzatą Halber i Olgą Drendą – wokół ich wspólnej „Książki o miłości”
- z Agnieszką Jelonek – o jej bestsellerowej minipowieści „Koniec świata, umyj okna”
- z Justyną Sobolewską – wokół jej książki „Miron, Ilia, Kornel. Opowieść biograficzna o Kornelu Filipowiczu”
- z Jerzym Jarniewiczem – o kontrkulturze
…a fragmenty swojej twórczości przeczytają m.in.:
Anna Piwkowska (1963) – poetka i eseistka. Wydała m.in. tomy poetyckie: „Szkicownik”, „Cień na ścianie”, „Wiersze i sonety”, „Skaza”, „Tylko trzy drogi”, „Po” (wyróżnienie Fundacji Kościelskich), „Niebieski sweter”. Jest laureatką Nagrody Literackiej im. Georga Trakla. Jej wiersze były tłumaczone na język niemiecki, rosyjski, słoweński i angielski. Ukazały się w Rosji w antologii „Polskije poetessy” oraz w Anglii w antologii „Six Polish Poets”.
Maciej Robert (1977) – poeta, krytyk literacki i filmowy, redaktor, dziennikarz. Jego wiersze znalazły się w antologii prezentującej 10 najlepszych młodych poetów europejskich „Black Warmness Between Fingers” (Zagrzeb 2010). Laureat nagrody Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek (2011), nominowany do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej (2014) oraz międzynarodowej Nagrody im. Václava Buriana (2020). Autor 8 tomów poetyckich; ostatni z nich to „Co mogło pójść nie tak” (WBPiCAK 2020).
Kacper Bartczak (1972) – poeta, krytyk, tłumacz poezji, amerykanista. Laureat Nagrody „Literatury na Świecie” (2009) w kategorii Nowy Głos za tom esejów krytycznych „Świat nie scalony”. Nominowany do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius (2016) i Nagrody Literackiej Gdynia (2016). Tłumaczył wiersze Johna Ashbery’ego, Rae Armantrout i Petera Gizziego. Stypendysta Fundacji Fulbrighta (dwukrotny) i Fundacji im. T. Kościuszki. Ogłosił 8 tomów wierszy; ostatnie z nich to: „Pokarm suweren” (Biuro Literackie 2017) i „Naworadiowa” (Biuro Literackie 2019).
Jakub Kornhauser (1984) – poeta, tłumacz, eseista, redaktor, krytyk literacki i literaturoznawca, nauczyciel akademicki Uniwersytetu Jagiellońskiego, doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Pomysłodawca i redaktor prowadzący serii „Rumunia Dzisiaj” w TAiWPN Universitas oraz serii „wunderkamera” w Instytucie Mikołowskim.
Więcej informacji na:
mck-bydgoszcz.pl
wiosnafestiwali.pl
przeczytani.pl
Patronem medialnym Festiwalu jest