10. Bruno Schulz. Festiwal
Dziś startuje dziesiąta edycja Bruno Schulz. Festiwal, impreza potrwa do 17 października. Jak podkreślają organizatorzy, tegoroczna edycja festiwalu będzie nieco skromniejsza niż zwykle. Wszystkie wydarzenia, które odbędą się w klubie Proza Wrocławskiego Domu Literatury, będzie można także śledzić online.
Czy tolerancja i prawa człowieka to uniwersalne idee, czy może tylko idealistyczny projekt? Czy wojenne wydarzenia nadal wpływają na naszą codzienność? – na te i inne pytania spróbują odpowiedzieć uczestnicy Festiwalu.
Gośćmi Bruno Schulz. Festiwal będą: Magdalena Grzebałkowska, Magdalena Środa, Agata Tuszyńska, Ewa Winnicka, Andrzej Bart, Artur Domosławski, Maciej Hen, Jacek Leociak i Bartosz Heksel.
W programie nie zabraknie też dyskusji. Troje profesorów: Małgorzata Omilanowska, Paweł Machcewicz i Dariusz Stola będzie debatować o zawłaszczaniu instytucji kultury, z kolei Iza Klementowska i Wit Szostak w rozmowie o filozofii uchodźczej spróbują odpowiedzieć na pytanie: dlaczego w ludziach, którzy uciekają przed wojną, przemocą i biedą, niektórzy widzą tak wielkie zagrożenie?
Zaplanowano także rozmowę z Cezarym Łazarewiczem, autorem nagrodzonej “Nike”, przeniesionej ostatnio na kinowe ekrany książki “Żeby nie było śladów”.
Festiwal otworzy “aukcja okaleczonych książek Olgi Tokarczuk”, którą poprowadzą Mariusz Szczygieł i Irek Grin, dyrektor Wrocławskiego Domu Literatury.
Zgodnie z zapowiedzą Fundacji Olgi Tokarczuk dochód z licytacji zostanie przekazany na rzecz organizacji zajmującej się prawami osób LGBT+. Wydarzenie odbędzie się wyłącznie online.
Tradycyjnie podczas festiwalu odbędą się także wydarzenia towarzyszące Literackiej Nagrodzie Europy Środkowej Angelus oraz Wrocławskiej Nagrodzie Poetyckiej Silesius. Wręczenie obu nagród odbędzie się w sobotę 16 października w Teatrze Muzycznym Capitol.
Szczegółowe informacje: http://brunoschulz.dybook.pl/