Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej – Ojce i Dziatki
26 maja rozpocznie się 4. edycja Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej – Ojce i Dziatki.
26 maja rozpocznie się 4. edycja Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej – Ojce i Dziatki.
Ukazał się nowy zeszyt „Kwartalnika Literackiego Wyspa”, opatrzony numerem 1/2022 – na razie w wersji elektronicznej, wersja papierowa już wkrótce. Najnowszy numer otwiera „Słowo od redaktora”. Piotr Dobrołęcki pisze o początkach czasopisma, które w tym roku świętuje jubileusz piętnastolecia!
Ale nie w głowie nam świętowanie, gdy w Ukrainie trwa wojna, Brutalna napaść zbrojna na niezawisłe państwo jest niedopuszczalna i musi być potępiona. Nasi autorzy głęboko poruszeni brutalną rosyjską inwazją na naszych wschodnich sąsiadów odnoszą się w swoich tekstach do aktualnej sytuacji.
W tym wydaniu przeczytać można przejmujące wiersze Jarosława Mikołajewskiego, Józefa Barana, Zbigniewa Dmitrocy, tekst Marka Ławrynowicza i felieton Piotra Wojciechowskiego.
Od 19 do 22 maja we Wrocławiu odbędą się Targi Książki Regionalnej Silesiana. To cykliczna impreza organizowana przez Dolnośląską Bibliotekę Publiczną od 2010 roku.
Ma ona formę Targów połączonych ze spotkaniami autorskimi, konkursami i wystawami, a jej celem jest zaprezentowanie szerokiemu gronu odbiorców dorobku wydawniczego Dolnego Śląska, szczególnie publikacji wydawanych przez małe, nieznane szerzej wydawnictwa.
Od 10 do 15 maja we Wrocławiu odbywać się będzie siódma edycja Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius. W roli Gościa Honorowego wystąpią Niemcy, a jednym z najważniejszych elementów programu będzie ogłoszenie nominacji w kategoriach Debiut i Książka roku do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Poznamy również nazwisko osoby, która otrzyma Silesiusa za całokształt pracy twórczej. Read More
Do 29 maja można zgłaszać książki do Nagrody Historycznej m.st. Warszawy im. Kazimierza Moczarskiego za 2021 rok. Laureat/laureatka otrzyma 50 tys. zł oraz statuetkę.
W konkursie mogą startować autorskie prace historyczne (pierwsze polskie wydanie książki autora polskiego i pierwsze polskie wydanie przekładu autora zagranicznego), dzienniki i pamiętniki oraz edycje źródłowe.
Od 8 do 15 maja już po raz 19. odbędzie się Tydzień Bibliotek – ogólnopolska kampania realizowana przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich od 2004 roku, która na stałe weszła do kalendarza wydarzeń organizowanych przez biblioteki z całej Polski. Do inicjatywy przyłączyło się już blisko 1000 książnic.
Celem kampanii jest wzmacnianie roli bibliotek w upowszechnianiu czytelnictwa, nawiązywanie partnerstw lokalnych na rzecz jego rozwoju oraz popularyzacja różnorodnych form pracy z czytelnikami, alternatywnych dla kultury masowej. Kampania angażuje wszystkie rodzaje bibliotek, a także domy kultury, placówki oświatowe, wydawnictwa, media oraz samorządy. Read More
Wystartowała czwarta edycja konkursu Zwyrtała na pomysł promujący czytanie. Konkurs jest elementem Rabka Festival – Międzynarodowego Festiwalu Literatury Dziecięcej, który odbędzie się w dniach 13-16 lipca 2022 w Rabce-Zdroju.
– Ogłaszamy czwartą edycję konkursu i ponownie szukamy „czytelniczego” Zwyrtały, którego pomysł porwał do lektury i rozczytał szkołę, dzielnicę, wieś, miasto… – mówi Iwona Haberny, organizatorka Rabka Festival i właścicielka Agencji Promocyjnej OKO, która jest organizatorem konkursu.